Tyršovo náměstí 56, 439 02 Cítoliby
Telefon/fax: 608 446 548
E-mail: skola@zscitoliby.eu
Základní škola a Mateřská škola Cítoliby, příspěvková organizace
IČO: 61357502, vedená v Obchodním rejstříku Krajského soudu v Ústí nad Labem, oddíl Pr, vložka 770
Tyršovo nám. 56, 439 02 Cítoliby
Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Název ŠVP: Tvořivá škola – škola pro život
Údaje o škole
Název: Základní škola a Mateřská škola Cítoliby
Nám. Miroslava Tyrše 56, 439 02 Cítoliby
Jméno ředitele: Mgr. Jitka Jiroutková
Kontakty: tel. 608446548 - ZŠ
tel. 415691120 - MŠ
Identifikační údaje: IČO: 61357502
IZO: 049120387
REDIZO: 600 082 750
Aktualizace: 11. 2. 2020
Zřizovatel: Městys Cítoliby
Adresa: Zeměšská 219, Cítoliby 439 02
Kontakty: 415691134, fax 415653457
podaHYPERLINK "mailto:podatelna@obec-citoliby.cz"telna@obec-citoliby.cz
Schváleno školskou radou: 2020
2. Základní charakteristika školy :
2.1.Součásti školy:
1. Základní škola max. kapacita 120 žáků IZO: 049 120 387
2. Školní družina max. kapacita 60 žáků IZO: 116 600 055
3. Školní kuchyně – výdejna pro ZŠ 50 žáků IZO: 150 077 220
Škola je vesnická malotřídní základní škola s pěti ročníky prvního stupně. Patří mezi základní školy, jejichž podmínky umožňují bez rozdílů vzdělávat všechny žáky, kteří jsou z obce Cítoliby a z přilehlých obcí. Škola je dopravně velmi snadno dostupná autobusovou dopravou. Nabízí velmi pestrý vzdělávací program. Kapacitně není plně vytížena. Nachází se na velmi klidném místě obce, obklopena zelení a vzácnými historickými památkami.
Obec Cítoliby je rodištěm mnoha významných osobností a tato skutečnost ovlivňuje i obsahovou část vzdělávacího plánu. Základní kámen současné školní budovy byl položen v roce 1886 a v roce 1887 byla otevřena a zpřístupněna žákům. Její prostory slouží dodnes, veškeré rekonstrukce a opravy byly prováděny s ohledem na zachování a neporušení stavebního rázu. Neocenitelné jsou prostory školní zahrady, školního dvora, hospodářská stavení, které dotváří charakteristickou atmosféru celé školní budovy. V letním a podzimním období probíhá výuka právě v prostorách školní zahrady, kde jsou dvě učebny. K praktickým dovednostem slouží školní skleník a velký altán.
Učebny jsou velmi prostorné, vybavené novým nábytkem, na parketových podlahách jsou koberce, které jsou hojně využívány při výuce k tvořivým činnostem.
Přístupová cesta ke škole je obklopena bohatou zelení a velmi vkusně dotváří vzhled malého náměstí, jehož součástí je kostel. Sv. Jakuba, nejsvětější Trojice, fara a budova cítolibského zámku.
2. 2. Charakteristika pracovního sboru:
Pedagogický sbor je tvořen nejen ženami, ale máme i sportovně založeného pana učitele. Tvoří jej celkem osm pedagogických pracovníků včetně vychovatelky školní družiny a asistentek pedagoga. Na škole je ustanovena funkce výchovného poradce, kterou splňuje ředitelka školy specializovaným studiem a funkci metodika prevence patologických jevů zastává pedagog školy, která se podílí se na tvorbě minimálního preventivního programu školy.
Školní družina je součástí školy, vzdělávací program zabezpečuje kvalifikovaná síla. Všichni pedagogičtí pracovníci spolupracují s nepedagogickými zaměstnanci v oblasti zabezpečení a vylepšování prostředí školy, které je důležité pro vzdělávání žáků. Tato spolupráce je dlouhodobá a velmi pozitivně hodnocena. Provoz školní budovy zajišťuje školnice, dále údržbář a topič v jedné osobě.
2.3. Struktura žáků:
Základ žáků je tvořen dětmi z Cítolib, přilehlých obcí a také z Loun. Oficiálně není zřizovatelem školy zpracován a stanoven spádový obvod.
2. 4. Dlouhodobé projekty školy:
Jedná se o projekty, které jsou začleňovány přímo do výchovně vzdělávacího procesu, prolínají činnost školní družiny, jsou součástí ozdravných pobytů, zájmové a rekreačních činností žáků.
MALÝ EKOLOG
Ekologické aktivity využívané v prvouce, přírodovědě, pracovních činnostech jsou zaměřeny na zkoumání kvality ovzduší, vody v okolí školy, ochranu živočichů, množení okrasné a užitkové zeleně, její výsadba v obci, v mateřské škole a následná pěstitelská péče.
radicí školy je třídění školního odpadu, organizování sběrových akcí v rámci školy a obce. Součástí tohoto projektu jsou výjezdy tříd, skupin do přírody s výukou v daném přírodním prostředí. Žákovská knihovna obsahuje značnou část publikací s touto tématikou. Informace jsou využívány též ve výuce.
NAŠE OBEC
Dramatická a společenská výchova založená na schopnosti zvládat a řešit mimořádné
situace, dovednosti z oblasti komunikace, chování a soužití v obci, možnosti a formy
kulturního vyžití, návrat k lidové tradici, hlouběji poznávat dřívější a současný život na vesnici, aktivní zapojení do života obce. Součástí tohoto dlouhodobého projektuje je účast, příprava a organizace následujících akcí:
zručnosti při výrobě vánočních předmětů, dárků,
školní vánoční trhy, živý Betlém před školu, školní divadlo,
ZDATNÝ CYKLISTA :
Dlouhodobý projekt zaměřený na dopravní výchovu s možností získání oprávnění k jízdě na kole po silnici. Hlavním předpokladem je znalost dopravních předpisů pro cyklisty, znalost dopravního prostředí obce..Všímat si chování projíždějících řidičů, umět přivolat pomoc při nehodě, poskytnout základní první pomoc. Záměrem školy je spolupracovat s dopravním inspektorátem ČR v Lounech.
RODIČE VÍTÁNI
Projekt zaměřený na spolupráci školy s rodiči a dalšími subjekty:
Základem spolupráce je komunikace a soustavná informovanost široké veřejnosti o dění ve škole, průběhu a organizaci vzdělávání, o konaných akcích.
Škola zajišťuje:
3. 1. Zaměření školy
Tvořivá škola – škola pro život
Při tvorbě vzdělávacího programu jsme vycházeli z daných podmínek školy, tradic a z poznatků vyplývajících z dosavadních praktických zkušeností, aktivit zaměřených přímo na přípravu a tvorbu školního vzdělávacího programu, volnočasových aktivit žáků, dále z využívaných a ověřených netradičních metod a forem práce a alternativních způsobů výuky.
Záměrem školního vzdělávacího programu je využít ve vzdělávání žáků podmínek a prostředí školy (viz. bod. 1), respektovat přirozené potřeby žáků naší školy a individuální úroveň jejich učení a zrání. Ve vzdělávacím procesu rozvíjet kromě rozumových dovedností i činnosti manuální, pohybové, k tomuto účelu využívat školní pozemek se skleníkem, zařazovat prvky ekologické výchovy, vést žáky k vytváření základních pozitivních pracovních návyků. Dbát a pečovat společně o příjemné pracovní prostředí a klima školy pro všechny účastníky vzdělávání. Posilovat pozitivní vztah mezi učitelem a žákem, učitelem a rodiči žáků.
Dalším záměrem je soustavné začleňování školy do života obce (společenského, kulturního i sportovního), formovat pozitivní vztah žáků k místu, kde žiji, kde jsem se narodil.
Realizace vzdělávacího procesu je podmíněna stabilní ekonomickou situací školy, velmi dobrým materiálním a moderním vybavením, vzájemnou spoluprací všech zaměstnanců školy.
Posláním školy je zajistit svým žákům kvalitní základní vzdělávání orientované na praktické využití a uplatnění v běžném životě, motivovat žáky k samostatnosti, manuální tvořivosti, práci ve skupině, vzájemné toleranci, rozvoji komunikace a spolupráce v nesourodých pracovních skupinách.
3. 2. Výchovně vzdělávací cíle školního vzdělávacího programu:
Všeobecné:
Veškeré vzdělávací činnosti mají velmi klidný průběh a charakter, žáci nepociťují strach, úzkost, nespravedlnost a křivdu, jsou vytvořeny podmínky pro činorodé vnímání svého okolí.
Vzdělávací:
Respektovat žáka jako rovnocenného partnera ve vzdělávacím procesu a využívat motivačních prvků a smysluplnosti zvolených činností, dále formovat pozitivní vlastenectví, umět nést odpovědnost za své konání a výsledky práce.
Neméně důležité je umět potlačovat agresivitu, násilí a rasovou nesnášenlivost
a dokázat zprostředkovat žákům mnoho pozitivních citových zážitků a přispět tím k formování životního optimismu a radosti ze života.
3. 3. Metody a formy práce:
Jako nezbytná podpora osvojování klíčových kompetencí
2. 4. Výchovné a vzdělávací strategie školního vzdělávacího programu:
ŠVP má činnostní charakter, je pozitivní vůči všem žákům, navrací do školy „zdravý selský rozum”, klade důraz na motivaci k jakékoliv činnosti, využívá vlastních zkušeností žáků, zdůrazňuje mezipředmětové vazby a značný důraz je kladen na kontrolu a hodnocení
Strategie začleněné do výuky:
Klíčové kompetence školního vzdělávacího programu:
Klíčové kompetence představují souhrn vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého žáka ve společnosti. K jejich utváření a rozvíjení směřuje obsah školního vzdělávacího programu, související aktivity a činnosti, které na škole probíhají.
Za klíčové v etapě základního vzdělávání jsou považovány:
Veškeré kompetence ověřujeme v podobě vytváření modelových situací formou dramatizace, výtvarných prací, výrobou vlastních výrobků, literárních prací, sportovních soutěží. Na toto téma pořádáme výstavy, společné dílny s mateřskou školou.
3. 5. Profil žáka naší školy: obecný model
3. 6. Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami:
Za tyto žáky jsou považováni žáci se zdravotním handicapem, zdravotním znevýhodněním, s poruchami učení a žáci se sociálním znevýhodněním. Pro výuku vytváříme optimální vzdělávací podmínky, vstřícné pracovní prostředí. S žáky pracují specializovaní pedagogové.
Při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami škola spolupracuje s odbornými pracovišti k tomuto účelu zřízenými a rodiči žáků. Odbornými pracovišti se rozumí: - pedagogicko psychologická poradna nebo speciálně pedagogické centrum. Uvnitř školy dlouhodobě pracuje výchovný poradce, pro jednání si velice ochotně udělá čas a se zákonnými zástupci konzultuje individuálně. Veškerá rozhodnutí týkající se vzdělávání a hodnocení těchto žáků schvaluje pedagogická rada. O každém jednání je veden záznam s ověřením.
3. 6. 1 Vzdělávání zdravotně handicapovaných žáků:
O zařazení dítěte do školy rozhoduje ředitel po dohodě s rodiči žáka. Základním podkladem pro integraci je odborný posudek z vyšetření žáka, možnosti školy zabezpečit
integraci dle doporučení odborných pracovníků. Rozhodující je počet žáků ve třídě, spolupráce s asistentem třídního učitele, odbornost pedagogického sboru, materiální zázemí, učební pomůcky, kompenzační pomůcky, spolupráce s rodiči a odborným pracovištěm, v jehož péči žák je.
Nezbytná podstata spolupráce všech zainteresovaných osob při vzdělávání žáka zdravotně handicapovaného:
3. 6. 2 Vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení a chování:
Řídíme se metodickým pokynem MŠMT k vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení nebo chování
č.j.: 13 711/2001-24
Metodický pokyn navazuje na Směrnici MŠMT k integraci dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do škol a školských zařízení [1] a stanovuje podrobnosti organizačního zajištění a postupů při vzdělávání žáků se specifickými poruchami učení nebo chování v základních školách, specializovaných třídách základních škol, ve speciálních školách, ve středních školách a vyšších odborných školách:
(1) Žákem se specifickými poruchami učení nebo chování je pro potřeby tohoto pokynu žák, u kterého se specifická porucha projevuje v oblasti učení motorických dovedností nebo matematických dovedností nebo jazykových dovedností včetně písemného projevu, nebo žák se specifickými poruchami v oblasti sociálních dovedností, tj. chování, u kterého bylo toto postižení potvrzeno na základě psychologického a speciálně pedagogického vyšetření (dále jen "odborné vyšetření"). Odborné vyšetření je podkladem pro zařazení žáka do režimu speciálního vzdělávání a poskytování speciálně pedagogické péče.
(2) Speciálně pedagogickou péči poskytuje žákům škola nebo poradenské zařízení, které provedlo odborné vyšetření.
(3) Speciálně pedagogická péče poskytovaná žákům zařazeným do režimu speciálního vzdělávání ve speciální škole nebo specializované třídě nebo vzdělávaných formou individuální integrace zahrnuje výuku speciálních dovedností zaměřených na odstraňování příznaků specifické poruchy učení nebo chování žáka.
(4) Výuku speciálních dovedností provádí speciální pedagog nebo pedagogický pracovník, který absolvoval program akreditovaný ministerstvem v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřený na problematiku specifických poruch učení nebo v případě žáků se specifickými poruchami chování zaměřený na výcvik v psychoterapeutických technikách v souladu s doporučením a ve spolupráci s příslušným poradenským zařízením.
(5) Organizace vzdělávání individuálně integrovaného žáka a rozsah a průběh speciálně pedagogické péče jsou stanoveny v souladu s výsledky odborného vyšetření v individuálním vzdělávacím programu žáka (dále jen "IVP"). IVP je součástí osobní dokumentace žáka.
(6) Podrobnosti odborného vyšetření podle odst. 1) a podrobnosti IVP podle odst. 5) stanovuje zvláštní předpis[2].
(7) Ředitel školy dbá na uplatňování postupů doporučených v závěrech odborného vyšetření a stanovených v IVP a podporuje zvyšování úrovně odborné připravenosti pedagogických pracovníků školy pro práci se žáky.
(8) Škola umožní žákům v souladu s pedagogickými principy individuálního přístupu a v souladu s obsahem IVP užívat dostupné kompenzační pomůcky (kalkulátor, počítač, diktafon, bzučák, speciální učebnice apod.), kompenzovat zkrácení doby pozornosti a další příznaky postižení individuální formou zadání i plnění úkolů a zohlední příznaky specifické poruchy učení nebo chování v hodnocení a klasifikaci žáka.
(9) Doporučené pedagogické postupy se týkají zpravidla individuálního pracovního tempa žáka, využívání možnosti úpravy rozsahu učiva a odpovídajícího snížení nároků na školní výkony žáka zatížené poruchou, individuální úpravy způsobu hodnocení a klasifikace s přihlédnutím k postižení žáka apod. Např. při výuce jazyků je třeba upřednostňovat ústní osvojování, doplňování textu, omezit psaní diktátů a individuálně upravit způsob psaní, při čtení užívat kratší texty, kontrolovat porozumění, při psaní preferovat kritérium čitelnosti před úpravností, při poruše matematických schopností využívat co nejvíce názorných pomůcek.
(10) Škola uplatňuje podpůrný výukový program a individuální přístup též k žákovi, u kterého se objevily významné obtíže v oblasti jazykového vzdělávání, matematiky, případně další obtíže týkající se pozornosti, soustředění, projevů hyperaktivity, impulzivity apod. s cílem podpořit školní úspěšnost žáka a předejít jeho selhávání při výuce a rozvoji nežádoucích projevů jeho chování ještě před provedením odborného vyšetření a případným zařazením žáka do režimu speciálního vzdělávání.
(11) Za obsah a realizaci podpůrného výukového programu podle odst. 10 odpovídá učitel příslušného vyučovacího předmětu. V případě, že ve škole pracuje speciální pedagog nebo pedagog podle odst 4, podílí se tento pedagog na zpracování obsahu a provádění podpůrného výukového programu. Popis a zhodnocení jeho průběhu je součástí pedagogické diagnostiky žáka a žádosti o provedení odborného vyšetření.
Obecně závazný postup při integraci žáka:
Zásady práce s dětmi se SPUCH:
získávat důvěru žáka i rodičů (objektivně, srozumitelně informovat o postupu a výsledcích integrace, poskytovat podporu rodině žáka)
3. 6. 3 Vzdělávání žáků ze sociálně slabého a znevýhodněného prostředí:
Do skupiny patří především žáci kulturně a jazykově odlišní, žáci ze sociálně slabého a méně podnětného prostředí. Hlavním problémem je zpravidla nedostatečná znalost vzdělávacího jazyka, často nedokončené základní vzdělání rodičů těchto žáků, absence pracovních návyků, nedostatečné hygienické návyky, smysl pro soustavnost a každodenní plnění běžných povinností.
Obecné zásady v práci s těmito dětmi:
. vytvářet menší pracovní skupiny těchto žáků, zařazovat je do ročníků s menším počtem žáků
v případě potřeby zprostředkovat odborné pedagogické vyšetření
a zpracovat v případě potřeby individuální vzdělávací plán
vědomosti, dovednosti, důležité návyky žáků směrovat na praktické využití a uplatnění v jejich životě, zaměřovat se na budoucí výběr povolání, upřednostňovat a vyzdvihnout jejich manuální předpoklady a schopnosti a nadání
3. 6. 4 Vzdělávání talentovaných a nadaných žáků:
Nadaní žáci obecně vykazují:
Nadání se dá velmi výrazně ovlivnit. Záleží na škole, jak dokáže vyhovět vzdělávacím potřebám žáka. Jde o změnu metod, forem práce, ale i organizaci výuky. Je nutné začleňovat tyto žáky do spolupráce s různými subjekty mimo školu, které věnují individuální péči mladým talentům.
Možnosti a varianty při vzdělávání těchto žáků:
sestavení individuálního vzdělávacího plánu pro nadané
umožnit postup do vyšších ročníků bez návaznosti předchozích (přeskočit ročník)
Základní pokyny pro práci s těmito žáky:
Učitel by měl rychle reagovat na zjištěný talent žáka a dát mu najevo, že ví o jeho vědomostech a schopnostech:
3. 7. Průřezová témata a jejich aplikace:
Obsah a aplikace do vyučování vede k pochopení významu daného řádu, pravidel a zákonů pro fungování společnosti.
Průřezová témata jsou realizována formou začlenění do vzdělávacího obsahu jednotlivých vyučovacích předmětů a částečně do školních projektů. Konkrétní charakteristika a výstupy jednotlivých průřezových témat jsou následující:
3.7.1 Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech:
Je chápána především jako výchova budoucího evropského občana, zodpovědné a tvořivé osobnosti. Rozvíjí vědomí evropské identity při respektování své národní. Otevírá žákům širší poznání a perspektivy života v evropském prostoru a seznamuje je s možnostmi a jejich využití v dospělém životě.
Přínos EGS: - rozšiřuje a prohlubuje dovednosti potřebné pro orientaci v evropském prostředí
3.7.2. Multikulturní výchova:
Zprostředkovává poznání vlastního kulturního zakotvení a srovnání s kulturami zcela odlišnými. Rozvíjí smysl pro spravedlnost, solidaritu a toleranci
Přínos MKV: - koriguje a dotýká se mezilidských vztahů počínajících ve škole, mezi učiteli a žáky, mezi žáky navzájem , mezi školou a rodinou a mezi komunitami v okolí školy, učí žáky uvědomovat si možné dopady svých verbálních i neverbálních rojevů ve škole, potlačuje rasovou nesnášenlivost, učí komunikaci
v odlišných sociokulturních skupinách
3.7.3. Environmentální výchova:
Vede žáky školy k pochopení komplexnosti a složitosti vztahů člověka k životnímu prostředí a k poznání významu odpovědnosti za své jednání.
Přínos EV při vzdělávání žáků: - vést žáky k aktivní účasti při ochraně životního prostředí, poznávat nejrůznější hlediska této ochrany/ ekonomická, vědeckotechnická,politická, občanská/, uvědomovat si vliv současného stavu životního prostředí na zdraví člověka a budoucnost.
3.7.4. Osobnostní a sociální výchova:
Je zaměřena na rozvoj osobnosti každého žáka, jeho individuálních potřeb a schopností. Hlavním obsahovým a vzdělávacím celkem je sám život založený na vztazích lidí k současnému světu. Zahrnuje řešení každodenních situací běžného
života.Přínos OSV při vzdělávání žáků: - napomáhá ke zvládání vlastního chování,
přispívá k utváření dobrých mezilidských vztahů ve třídě i mimo ni, rozvíjí základní
dovednosti dobré komunikace a k tomu i vědomosti.
Formuje budoucí studijní dovednosti, vede k uvědomování si vzájemné spolupráce a pomoci, chápání a tolerování různých názorů. Napomáhá k prevenci sociálně patologických jevů a škodlivých způsobů chování, napomáhá k celkovému sociálnímu rozvoji osobnosti, poznávání lidí, komunikace s nimi, schopnost seberegulace a sebehodnocení v chování, posuzovat lidské hodnoty, postoje lidí, sestavení žebříčku lidských hodnot.
3.7.5. Výchova demokratického občana:
Má mezioborový a multikulturní charakter.
Představuje syntézu hodnot, spravedlnosti, tolerance a odpovědnosti. Podporuje rozvoj kritického myšlení, vědomí svých práv a povinností.
Přínos VDO: - vede především k aktivnímu postoji obhajování a dodržování lidských práv a svobod
3.7.6. Mediální výchova:
Mediální výchova má za úkol vybavit žáka základní úrovní mediální gramotnosti. Média mají v současné době velký vliv na chování jedince a celé společnosti,ovlivňují životní styl.
Přínos MV: - využít potenciál médií především jako zdroje informací, kvalitní zábavy,naplnění,volného času, osobní zapojení do mediální komunikace / praktické modelové situace/, vytvářet zdravý kritický pohled na kvalitu přijímané informace
3.7.7. Tabulka zapojení průřezových témat do jednotlivých předmětů a ročníků
.... atd. .....
... celý dokument je plně celý k dispozici ve Zš...
Uvedena pouze základní charakteristika Školního vzdělávacího programu, celý dokument je k nahlédnutí v budově ZŠ.
Při tvorbě vzdělávacího programu se vycházelo z přirozených podmínek školy, tradic školy, z poznatků, které vyplynuly z dosavadních praktických zkušeností a aktivit zaměřených přímo na přípravu a tvorbu školního vzdělávacího programu, volnočasových aktivit žáků a v neposlední řadě z účasti na ověřovaném vzdělávacím programu „Obecná škola“.
Hlavní snahou školního vzdělávacího programu je respektovat přirozené potřeby žáků naší školy a individuální úroveň jejich učení a zrání. Vytvářet ve škole příjemné pracovní prostředí pro všechny účastníky vzdělávacího procesu. Posilovat pozitivní vztah mezi učitelem a žákem.
Zajištění vzdělávacího procesu je podmíněno dobrou ekonomickou situací školy, která je již od roku 1994 právním subjektem. Od této doby prošla mnoha změnami, ať už materiálními nebo organizačními. Uskutečnilo se mnoho oprav, rekonstrukcí a také nezbytné přístavby. Veškeré změny mohly být uskutečněny na základě pozitivního hospodaření a odpovědného hospodárného chování všech zaměstnanců školy. Hlavními prioritami bylo zkvalitnění prostor pro vyučování, neboť školní budova je jedna z nejstarších v regionu, stavebním rázem patří mezi historické jádro obce. Dále pak zlepšování vybavenosti školy výukovým zařízením a učebními pomůckami. Změnu zaznamenal i školní dvůr a zahrada s pozemkem využívaným k pěstování okrasné i užitkové zeleně, opravám neušel ani školní skleník. Nově byl vybudován relaxační a rekreační koutek na školním dvoře pro odpočinek žáků.